Pół wieku poezji później - geneza

Świat Wiedźmina

Wiedźmin to genetycznie zmodyfikowany wojownik, trenowany od dziecka do zabijania potworów. Podczas szkolenia adepci poddawani są morderczym mutacjom wiedźmińskim (tzw. próbom i zmianom), wśród których najbardziej znana jest Próba Traw (większość wychowanków jej nie przeżywa). Wiedźmini zabijają potwory za pieniądze, jednak tym, co wyróżnia ich od pozostałych najemników, są nadludzka siła i zwinność, perfekcyjne wyszkolenie w walce mieczem (zwykle noszą dwa: stalowy i srebrny), niezwykle wyczulone zmysły oraz zdolność korzystania z zaklęć zwanych Znakami. Nieodłącznym rekwizytem wiedźmina jest medalion wyobrażający bestię danego cechu (Wilka, Kota, Gryfa, a w grach także: Żmii, Niedźwiedzia i Mantikory).

Fabuła, zarówno książek, jak i gier, rozgrywa się w quasi-średniowiecznym świecie fantasy zamieszkałym przez ludzi oraz inne rasy – jak krasnoludy, elfy i niziołki. Dawno temu, w wyniku tzw. Koniunkcji Sfer, na świecie pojawiła się Magia oraz potwory. Mieszkańcy postanowili się przed nimi bronić, w wyniku czego utworzono szkoły dla wiedźminów, mających chronić bezbronnych ludzi przed niebezpieczeństwem. Pod koniec wydarzeń z Sagi (oraz gier) zabójców potworów jest coraz mniej – ich legendarni twórcy, Alzur z Mariboru i Cosimo Malaspina, tajemnicę dotyczącą mutacji wiedźminów zabrali ze sobą do grobu.

Większość wydarzeń z Sagi i gier rozgrywa się w Królestwach Północy trawionych nieustannymi wojnami domowymi i konfliktem z Cesarstwem Nilfgaardu. Głównym bohaterem jest najsłynniejszy zabójca potworów, Geralt z Rivii, mimo niechęci do polityki, mający niezwykły talent do mieszania się w brudne sprawy świata. Jego towarzyszami są m.in. bawidamek i trubadur, Jaskier, czarodziejki – Yennefer z Vengerbergu i Triss Merigold oraz przybrana córka wiedźmina, Ciri – Dziecko Starszej Krwi i prawowita następczyni tronu Nilfgaardu. 

Ćwierć wieku po pogromie rivijskim (ostatnich wydarzeniach z Sagi) zostaje zaatakowane Kaer Morhen, stare siedliszcze wiedźminów z cechu Wilka. Napaści przewodzi potężny wojownik – Agaius. Parę lat później z Aretuzy, świeżo odbudowanej szkoły czarodziejek, ucieka Ornella, podejrzewana o odnalezienie legendarnej Księgi Alzura. W pościg za renegatką rusza Triss Merigold. Z pomocą ma jej przyjść stary bard Jaskier, jego bękarci syn, Julian oraz poszukujący zemsty Lambert, ostatni zabójca potworów.

“A potem je oporządzam, piekę i zjadam, popijając Est Est z Toussaint. Nie, mój kochany, mój apetyt jest dużo większy.”

Czarodziejka Ornella – postać stworzona na potrzeby filmu. Znudzona nauką w Aretuzie, w tajemnicy studiuje mroczne księgi i zaklęcia. Zafascynowana umierającą kastą wiedźminów, postanawia ją odtworzyć – dociera do legendarnej Księgi Alzura, ucieka ze szkoły czarodziejek i zaszywa się w temerskiej puszczy. Ornella porywa z wiosek małe dzieci i w zaciszu przeprowadza na nich eksperymenty mające uczynić z nich nowych wiedźminów. Wśród okolicznych chłopów w końcu zaczynają krążyć straszne historie o wiedźmie-kanibalu wabiącej dzieci na łakocie. Jej pomocnikiem jest tajemniczy Boguch (w jego roli Bartosz Wesołowski).

W Ornellę wciela się Kamila Kamińska (ur. 1984), absolwentka aktorstwa w PWSFTViT w Łodzi, zagrała w takich filmach jak “Sztuka kochania”,  „Listy do M 3” oraz serialu „Belfer”. Za rolę w filmie “Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego została w tym roku nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszy debiut aktorski.

“Po tej ziemi chodzą całe zastępy małych Jaskrów. Ale Julian… jest najmniej bękarci z nich wszystkich.”

Bard Jaskier – poeta, trubadur oraz najbliższy przyjaciel wiedźmina Geralta. Uznawany za jednego z najlepszych minstreli w krajach północnych oraz za największego kobieciarza na świecie. W trakcie podróży z Geraltem, Jaskier zaczął pisać memuary pt. Pół wieku poezji (które posłużyły za inspirację do tytułu naszego filmu). W czasie głównej akcji Sagi ma niespełna czterdzieści lat. W filmie Jaskier jest już po sześćdziesiątce, jego sława nieco zbladła, ekscesy z jego udziałem zrzedły, a coraz częstszym jego zmartwieniem są problemy z chorym sercem. 

W rolę Jaskra wciela się legenda polskiego kina, Zbigniew Zamachowski (ur. 1961), aktor wielokrotnie nagradzany na całym świecie, zagrał w ponad stu filmach, m.in.: „Trzy kolory: Biały”, „Cześć, Tereska”, „Pianista”, „Ogniem i mieczem”, „Wałęsa”, „Bogowie”. To jego druga przygoda z tą postacią, Jaskra zagrał bowiem już w filmie i serialu „Wiedźmin” z 2001 roku.

“Pierdolę Królestwa. Nikogo nie interesował los wiedźminów, kiedy Kaer Morhen spływało krwią moich braci.”

Wiedźmin Lambert – pochodzi ze szkoły cechu Wilka z Kaer Morhen. Mrukliwy, cyniczny i awanturniczy zabójca potworów, który nie przepada za czarodziejkami, a w szczególności za rudowłosą Triss Merigold. W filmie Lambert jako jedyny przeżywa pogrom na siedliszcze wiedźminów. Od tej pory Lambert poprzysięga zemstę na Agaiusie, sprawcy masakry. W świecie jednak zachodzą duże zmiany – wiedźmini, uważani za degeneratów, nie są już tak mile widziani. 

W Lamberta wciela się Mariusz Drężek (ur. 1972), absolwent PWST we Wrocławiu, znany z takich filmów jak: „Płynące wieżowce”, „Rezerwat”, „Disco Polo” oraz seriali: „Prokurator”, „Pitbull”, „Oficer”, „Naznaczony”.

“Nie kpij. Chyba, że chcesz, żebym użyła swojej różdżki i zmieniła cię w babę.”

Czarodziejka Triss Merigold – dawniej doradczyni króla Foltesta, członkini Rady Królewskiej Temerii. Po banicji magów zostaje członkinią spiskowej organizacji – Loży Czarodziejek. Wiecznie droczy się z Lambertem, który nazywa ją po nazwisku – Merigold. W filmie Triss jest już uznawana za jedną z najpotężniejszych czarodziejek Królestw Północy. Z Loży dostaje tajną misję, jaką jest schwytanie uciekinierki i adeptki szkoły magii, Ornelli, która prawdopodobnie jest w posiadaniu prastarej Księgi Alzura zawierającej sekrety wiedźmińskich mutacji.

Triss gra Magdalena Różańska (ur. 1984), absolwentka PWST we Wrocławiu, w kinie zadebiutowała dzięki głównej roli w „Dziewczynie z szafy”, za którą została m.in. wyróżniona na The New York Polish Film Festival za najciekawszy debiut aktorski, znana z takich seriali jak: „Na wspólnej”, „Singielka” i „Bodo”.

“Zajmiemy się nią, dobry panie. Szkolę się na wiedźmina!”

Julian – bohater występujący tylko w naszym filmie. Syn barda Jaskra oraz sławnej najemniczki, Julii Abatemarco. Julian odziedziczył po rodzicach to, co najgorsze – nie ma talentu muzycznego i literackiego, jak ojciec, ale jest nawet większym kobieciarzem od niego. Nie potrafi walczyć, jak jego matka, ale pod wpływem wiedźmina Lamberta, Triss i prywatnych problemów – zmienia się w czasie filmu i nabiera odwagi.

Juliana gra Marcin Bubółka (ur. 1994), student Akademii Teatralnej w Warszawie, niedawno zadebiutował w nagradzanym spektaklu teatru telewizji pt. „Listy z Rosji”, w którym zagrał m.in. u boku Piotra Adamczyka i Adama Ferencego oraz w filmie “Milczenie polskich owiec” w reżyserii Macieja Stuhra.

“Odmieniec. Kocie oczy. Wiem, że tutaj był…”

Agaiusgłówny przeciwnik Lamberta, sprawca pogromu w Kaer Morhen. Bohater został stworzony do filmu, ale możliwość istnienia takiej postaci została wspomniana przez Andrzeja Sapkowskiego (więcej jednak nie możemy zdradzić 😉 ). Agaius, kierowany wieloletnią zazdrością i nienawiścią do wiedźminów, postanowił ich zniszczyć z pomocą swojej bandy najemników. Po pogromie w Kaer Mohren za swój główny cel postawił odnalezienie i zabicie Lamberta oraz zmuszenie Ornelli do uczynienia go najpotężniejszym człowiekiem.

Agaiusa gra Janusz Szpiglewski (ur. 1980), kulturysta i aktor naturszczyk, znany głównie z roli Conana Barbarzyńcy w fanowskim krótkometrażowym filmie „Conan The Cimmerian” z 2015 roku.

“A mieszka taka menda w lesie, na północ od gościńca. Wiosną to się zaczęło, jak się baba pewno ze stuletniego snu wybudziła.”

Sołtys Włościbyt – postać stworzona do filmu. Sołtys rybackiej wioski pod Brenną o nazwie Młode Pupy (dawniej Stare Pupy). Dobroduszny, jąkający się gospodarz, który nie nadąża za postępującym światem. W przeciwieństwie do wielu światłych włościan, w dalszym ciągu wierzy w opowieści o wiedźmach i diabołach, ceni sobie usługi mężnych wiedźminów, a samego Lamberta myli z Geraltem z Rivii. Ma córkę, Stokrotkę (w tej roli Marysia Sobocińska).

W Sołtysa wciela się Andrzej Strzelecki (ur. 1952), reżyser i aktor, satyryk, wieloletni rektor Akademii Teatralnej w Warszawie. Twórca Teatru Rampa w Warszawie, współzałożyciel kabaretu “Kur”. Zagrał m.in. w takich filmach jak: “Przepraszam, czy tu biją?”, “W pustyni i w puszczy”, “1920 Bitwa warszawska” oraz w serialach: “Klan”, “Niania”.

Parę słów o nas

Jakub Nurzyński

Jakub Nurzyński

scenarzysta / reżyser

Student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej, wcześniej studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czterokrotny uczestnik konkursu 48 Hours Film Project. Wielki fan literatury fantasy. Wyreżyserował wiele amatorskich spektakli teatralnych. Jako asystent pracował m.in. z takimi reżyserami jak Krzysztof Lang czy Maciej Stuhr. Lubi eksperymentować z gatunkami filmowymi, jak np.: westernem, sci-fi, komedią i dramatem. 

Jan Kawecki

Jan Kawecki

producent wykonawczy / kierownik produkcji

Ukończył Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie na specjalizacjach reżyseria oraz produkcja filmowa i telewizyjna. W ciągu sześciu lat pracy w branży filmowej prowadził dużo kampanii reklamowych oraz wyprodukował wiele spotów, teledysków i krótkometrażowych filmów, jak: “Głodny koń, chory pies, bite dziecko” (2015), postapokaliptyczny “Czarny szlak ebonitu” (2017).

Michał Wiśniowski

Michał Wiśniowski

autor zdjęć

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na kierunku sztuka operatorska. W mediach pracuje niemal od dziesięciu lat, przez pewien czas pracował w Wielkiej Brytanii. Na swoim koncie ma takie krótkometrażowe filmy, jak: sci-fi “Odium” (2012), “Południk zerowy” (2013), “Głodny koń, chory pies, bite dziecko”. Pracował również przy dokumentach (“Solidarność według kobiet”, 2014) oraz na planach seriali (drugi sezon “Belfra”, 2017).

Brunon Hawryluk

Brunon Hawryluk

scenarzysta / II kierownik produkcji

Studiował reżyserię na Akademii Multi Art w Krakowie oraz filmoznawstwo w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończył różne warsztaty scenariopisarskie. Reżyser i producent teledysków, scenarzysta i headautor seriali telewizyjnych (m.in. docu-crime “Gliniarze” na Polsacie, 2016-). Reżyser takich krótkometrażowych filmów jak: sci-fi “Kopia” (2017) i fantasy horror “Cierpienie hrabiego Mortena” (2018).

Projekt jest niekomercyjny, zatem żaden z twórców i aktorów nie osiąga korzyści majątkowych z tytułu realizacji. Prawa autorskie do ekranizacji “Wiedźmina” należą Platige Image oraz Netfliksa.

Wszystkie zdjęcia wykorzystane zarówno na stronie internetowej, jak i większość przedstawionych na naszych social mediach, są dziełem: Cezary Pomykało

Jako projekt non-profit pracujemy w myśl naszego credo „od fanów dla fanów”, dlatego zapraszamy wszystkich do udostępniania informacji o naszym projekcie oraz śledzenia nas na naszych social mediach.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do instytucji, firm i osób prywatnych o wsparcie projektu. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu mailowego.